Joskus suuria seikkailuja seuraa syvä suo

Haluatko tietää, mitä täällä on tapahtunut viimeisinä päivinä?

Minä hankin Netflixin ja olen katsonut putkeen valtavan määrän elokuvia. Ihan vähän juonut punaviiniä päälle, ja pariin otteeseen pistänyt nokkani ulos käydäkseni kävelemässä ja kuntosalilla.

Eipä paljon muu nappaa.

* * *

Joskus suuria seikkailuja seuraa syvä suo.

Siellä minä taidan olla nyt. Vähän neuvottomana ja ihmeissäni siitä mitä seuraavaksi tapahtuu. Etenkin, kun tuoreen yrittäjän arki on paloissa missä lie ja tarttumapinnan kanssa on vähän miten sattuu.

On kova ikävä Vegasiin. Tämä seikkailu oli erityinen; pääsin takaisin maailmaan, jossa kauan sitten elin ja näin kaikki rakkaat ihmiset. Sitten jouduin jättämään heidät taas taakseni. Jouduin jättämään rakkaan maailman, vaikka oikeastaan haluaisin olla vielä siellä. Tuntuu, että jotain jäi kesken.

* * *

Tiesitkö muuten, että Netflixissä on lukemattommia Las Vegasista kertovia elokuvia?

Älä katso niitä! Ne eivät tee oikeutta sille maailmalle. Minun silmissäni siintävät vuoret, aurinko ja ihmisten hymy. Oma hymyni, joka on ollut viime päivinä hieman kateissa.

Joskus suuria seikkailuja seuraa syvä suo.

Tiedätkö mitä tarkoitan? Tunnetko sen tunteen?

tuulenkanto

Tämä kuva ei ole suolta. Se on meri. Se on meri tänään rankassa lumisateessa. Varjoliitäjät jäällä kokeilemassa tuulen kantoa.

Joskus suurten seikkailujen jälkeen kokeillaan tuulen kantoa.

Mihin lie tuuli kantaa suuren seikkailijan seuraavaksi? Mitä sinä arvaat? Kerro minulle nyt, sillä itse aion nyt avata Netflixin miettiäkseni tuulen kantoa seuraavan kerran huomenna.

/Ämmä

Kommentoi, ole hyvä!

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.